Odpověď na otázku "Kde studovat" závisí na tom, kolik finančních prostředků můžete do vašeho pobytu investovat.

Už možná máte nějaké vazby na Francii : přátele, příbuzné. Pak byste asi nejraději studovali nedaleko od nich. Není-li tomu tak, odpověď na otázku "Kde studovat" závisí na tom, kolik finančních prostředků jste ochotni do vašeho pobytu investovat.

Životní náklady ve Francii jsou srovnatelné s ostatními zeměmi západní Evropy. Nejsou však po celém území Francie stejné. V Paříži je život nákladnější než v ostatních částech země, zejména co se týče bydlení.

Je známo, že již prakticky není možné sehnat levné bydlení v Paříži.

Proto také doporučujeme zahraničním studentům, aby si vybrali školu mimo Paříž, stejně jako 80% francouzských studentů. Po celé Francii naleznete vysoce kvalitní vysokoškolská zařízení, a to ve všech oborech : patří sem samozřejmě univerzity, ale také většina předních škol managementu a inženýrských studií. Paříž je jistě nejznámější a nejžádanější destinací zahraničních studentů. Ovšem právě v Paříži je nejtěžší dobře žít a současně i dobře studovat.

Výběr z mimopařížských univerzit je velmi pestrý a kvalita života často dosahuje mimořádné úrovně.

Je třeba zdůraznit, že skvělá úroveň vysokoškolského vzdělání není pouze výsadou Paříže. A pokud vás město na Seině tolik přitahuje – vcelku oprávněně - vzpomeňte si, že s TGV jste tam za hodinu z Lille či Orléansu, za dvě hodiny z Lyonu, Nantes, Poitiers, Rennes či Dijonu, a za tři hodiny z Marseille, Montpellier či La Rochelle. Mimo Paříž můžete studovat ve velkých či v menších městech, podle toho, co vám více vyhovuje, v blízkosti moře, hor či v lůně malebného francouzského venkova.
Mimo Paříž budete žít v menším stresu, ve větším pohodlí a mnohem rychleji zde navážete kontakty.