Francouzštinu jsem se učila v jazykové škole, ale stále jsem doufala, že bych se jí mohla věnovat více.

 
Iva B. z MFTAP, Brno

 

            Francouzštinu jsem se začala učit na střední škole, protože se mi líbila a navíc jsem se chtěla dozvědět víc o francouzské kultuře a historii. Během studia jsem měla příležitost navštívit francouzské hlavní město Paříž, která mě okouzlila nejen svou krásou, ale i způsobem života a bylo jasné, že bych se francouzštině chtěla věnovat i v dalším studiu, popřípadě profesním životě.

            Přesto jsem však dala přednost studiu trestního práva, protože jsem se domnívala, že v tomto oboru se mi bude snadněji shánět zaměstnání. Francouzštinu jsem se učila v jazykové škole, ale stále jsem doufala, že bych se jí mohla věnovat více.

            Od své kamarádky jsem se dozvěděla o oboru Veřejná správa (Administration publique), který je vyučován na Masarykově univerzitě ve spolupráci s IPAG při univerzitě v Rennes. Rozhodla jsem se přihlásit ke studiu, protože tento obor kombinoval jak výuku jazyka, tak praktické znalosti. Přijímací zkoušky byly poměrně náročné. Byly rozděleny do 4 částí, a to testu z ekonomických znalostí, testu z všeobecného přehledu, testu z francouzského jazyka a pohovoru ve francouzském jazyce, který měl zkoumat motivaci studenta pro toto studium. Přesto bych chtěla budoucí uchazeče motivovat k tomu, aby k přijímacím zkouškám určitě šly, protože znalost ekonomie není podmínkou a začíná se zcela od začátku. Přijímací test slouží spíše pro posouzení, zda-li má uchazeč, alespoň základní znalosti v oblasti ekonomie.

            Studium je dvouleté. První rok probíhá standardní výuka na Masarykově univerzitě a přibližně jednou za 14 dní je doplněna i o blokovou výuku francouzských profesorů. Všechny předměty jsou pak většinou zakončeny zkouškou složenou ze 2 částí – francouzské a české. V rámci prvního ročníku pak student musí vykonat měsíční stáž v jakékoliv instituci české veřejné správy, kterou si sám vybere. Tato stáž je podle mě úžasnou možností, jak si vyzkoušet své získané teoretické znalosti v praxi.

            Druhý rok studia je mnohem specifičtější. Studenti odjíždí na konci srpna na 3 měsíční stáž do Francie, kde pracují ve francouzské instituci veřejné správy , která je jim přidělena na základě rozhodnutí ředitele IPAGu. Během tohoto pobytu jsme vždy v pondělí navštěvovali školu, další pracovní dny pracovali a o víkendech jsme poznávali krásy Bretagne. A že bylo co poznávat J.

            Nyní jsem v posledním semestru studia, který probíhá opět standardně. Každý týden navštěvuji české přednášky, které jsou doplněny o blokovou výuku francouzských vyučujících. Jedinou změnou je příprava diplomové práce a chystání na závěrečné zkoušky. Je mi docela líto, že tento rok je zároveň rokem posledním, protože jsem si během studia našla mnoho nových kamarádů a zajímavých lidí, podívala jsem se na nová místa, získala plno nových znalostí, zúčastnila jsem se velkého množství workshopů a zůstala jsem v kontaktu s francouzštinou, což bylo mým přáním.

            Proto všem studentům, kteří se zajímají o studium veřejné správy  a mají pokročilou znalost francouzštiny toto studium doporučila. Pro toto studium totiž platí, že škola není jen učení, ale i zábava.